GRAKOM Nålen

GRAKOM anerkender og respekterer de mange medlemmer, der gør et stykke frivilligt arbejde for organisationen. Det kan være i en bestyrelse, i udvalg, i en af brancheforeningerne eller som repræsentant for organisationen på eksterne poster.

 For at vise denne anerkendelse uddeles GRAKOM Nålen til de, der har ydet en særlig indsats. 

GRAKOM Guldnålen

Modtagere af GRAKOM Guldnålen har gennem en årrække ydet en helt særlig indsats for foreningen og for dens medlemmer. GRAKOM Guldnålen er foreningens højeste udmærkelse og en særlig tak fra foreningen for loyalitet, støtte og et ganske særligt og værdsat engagement.
GRAKOM Guldnålen tildeles foreningens ypperste ambassadører. 

  • GRAKOM Guldnålen tildeles én gang årligt i forbindelse med foreningens generalforsamling til et nuværende eller tidligere medlem af GRAKOM
  • Alle bestyrelsesmedlemmer samt administrationen kan indstille kandidater til guldnålen
  • Guldnålen tildeles af GRAKOMs bestyrelse


Modtagere af GRAKOM Guldnålen:

2020:
Dorte Petter, GRAKOM

2019:
Palle Rosendahl, Rosendahl A/S



GRAKOM Sølvnålen

Modtagere af GRAKOM Sølvnålen bestrider et af de for foreningen bærende hverv og er gennem sin indsats med til at fastholde GRAKOM som en stærk forening for medlemmerne. GRAKOM Sølvnålen er en udmærkelse, der viser af bæreren af nålen er ambassadør for GRAKOM.

 Man modtager GRAKOM Sølvnålen under følgende betingelser: 

  • Hvis man er medlem af GRAKOMs bestyrelse
  • Hvis man er kredsformand
  • Hvis man har haft et tillidshverv (andet end bestyrelsesmedlem/kredsformand) i GRAKOM i mere end to år
  • Hvis man har været ansat hos GRAKOM i mere end 10 år
  • Hvis man har siddet i GRAKOMs ledergruppe i mere end to år

Desuden kan bestyrelsen besluttet at tildele GRAKOM Sølvnålen til værdige modtagere.

Modtagere af GRAKOM Sølvnålen:

2021:
Martin Eigenbroth,
Fjerritslev Tryk A/S
Christian Østerlund, Danske Lysreklame Producenter
Thomas Bruun, Format A/S
Jens-Kristian Pedersen, JK Tryk ApS


2020:
Anders Mosumgaard, GRAKOM
Charlotte Grønnegaard,
GRAKOM
Conny Junker.
GRAKOM
Dorte Petter,
GRAKOM
Grethe Lund,
GRAKOM
Jan Stormer,
GRAKOM
Marie Raun Knudsen,
GRAKOM
Per Kaae Hansen,
GRAKOM
Peter Elgaard Balle,
GRAKOM
Stella Bruun Kaysen,
GRAKOM
Jesper L. Kristensen,
ePrint Aps
Martin Kjeldsen,
Kulo & Partnere Aps
Patrick Hofmann,
Prodir Aps
Vibeke Frydendahl,
Prologo A/S

2019:
Hans Thomsen, Grafisk Spektrum Aps
Jesper Jungersen, Aller Tryk A/S
Thomas Hedegaard Søby, Buchs A/S
Rony Benattia, BIC Graphic Europe
Anders Ertmann, Intermail A/S
Søren Henriksen, Stibo Complete
Hanne Hørup, Jydsk Emblem Fabrik A/S
Claus Kunckel-Hansen, Grafiket A/S
Karl Mikkelsen, Grafisk Finish A/S
Steen Murmann, Antalis A/S
Palle Studsgaard Odgaard, Dystan & Rosenberg Aps
Niels Rask, NS System A/S
Jens Thurø, Papyrus A/S
Allan Werk, Werks Grafiske Hus A/S
Thomas Torp, GRAKOM
Christian Jensen, GRAKOM
Jens Suhm, GRAKOM
Michael Brochmann Nielsen, GRAKOM
Carsten Bøg, GRAKOM
Niels Henrik Kragh, Guldtryk Reklame
Morten Bornhøft Schlünsen, Sydvestjysk Offset Trykkeri
Berit Langenberg, Langenberg Grafisk A/S
Palle Kristiansen, InPrint A/S
Per Nonbye, Ole Nonbye a/s
Otto Bundgaard, Reklamika
Henrik Sangill, Sangill Grafisk ApS
Michael Scherer, Grefta Tryk A/S
Poul Erik Kisbye Christensen, PRinfoParitas A/S
Jacob Ejs, Mediegruppen Reklamebureau as
Bo Bjerregaard Pedersen, SoLo Grafisk A/S
Jan Justesen, Centrum Bogbinderi A/S
Uffe Malmos Jeppesen, Nova-Print A/S Danmark
Jens Erik Bæk, Highway Studio ApS
John Andreasen, Aller Tryk A/S
Per Mohr Martensen, Martensens Bogtrykkeri
Leo Nielsen, Odense Seglmærke A/S
Torben Jeppesen, Tryk team A/S
Claus Ørnbjerg Christensen, Kongsvang Bogtrykkeri
Frank Sørensen, Emballagegruppen
Uffe Krarup Jensen, Johansen Grafisk A/S
Jakob Lund, Lund Skilte A/S
Anders Juel, Super Ego A/S
Lars Bo Hansen, Spring Production A/S
Erik B. Krog, Rosendahls A/S
Hans Chr. Højslet, SoLo Grafisk A/S
Henrik Larsen, Clausen Gruppen ApS
Esben Mols Kabell, LaserTryk.dk A/S
Stefan Mark Pedersen, Mark & Storm Grafisk A/S
Brian Johannsen, Toptryk ApS
Lars Ole Nauta, FlexoPrint AS
Jakob Beck Jespersen, Jespersen Tryk + Digital ApS
Allan Sørensen, Fingerspitz ApS
Kim Hansen, Interket A/S
Citta Birch
Bent Nygaard, dff/Dansk Fotografisk Forening
Klaus Kromann, Polyprint A/S
Thomas Larsen, Profil Reklamegaver ApS
Lis Heilskov, Dansk Flexo Forum
Svend Erik Grue Nielsen, Stibo Graphic A/S
Leif Winther, Johansen Grafisk A/S
Janne Høgshøj, Salgs- og Reklameforeningen